CRITICS' AWARDS FOR THEATRE IN SCOTLAND

Shortlists by designer

 

Designers in alphabetical order

 

Charles Balfour: 1 nomination

2007–08, Angels in America, Lyric Hammersmith, Nominated

 

Simon Bennison: 1 nomination

2003–04, Scenes From an Execution, Dundee Rep Theatre, Nominated

 

Janet Bird: 1 nomination

2010–11, Age of Arousal, Stellar Quines, Nominated

 

Mark Bouman: 1 nomination

2007–08, Angels in America, Headlong, Nominated

 

Miriam Buether: 1 nomination

2004–05, The Wonderful World of Dissocia, Edinburgh International Festival, Won

 

Paul Claydon: 1 nomination

2011–12, A Christmas Carol, National Theatre of Scotland, Nominated

 

Calum Colvin: 1 nomination

2002–03, The Breathing House, Royal Lyceum Theatre, Won

 

Chris Davey: 4 nominations

2004–05, Anna Karenina, Royal Lyceum Theatre, Nominated

2008–09, Beauty and the Beast, Dundee Rep Theatre, Won

2010–11, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Dundee Rep Theatre, Nominated

2011–12, Betrayal, Citizens Theatre Company, Nominated

 

Jeanine Davies: 2 nominations

2006–07, The Unconquered, Stellar Quines, Nominated

2010–11, Age of Arousal, Royal Lyceum Theatre, Nominated

 

Clifton Doliver: 1 nomination

2005–06, Roam, Grid Iron, Nominated

 

Mark Doubleday: 1 nomination

2012–13, Time and the Conways Royal Lyceum Theatre Nominated

 

Candice Edmonds: 2 nominations

2010–11, The Not-So-Fatal Death of Grandpa Fredo, Vox Motus, Nominated

2008–09, Slick, Vox Motus, Nominated

 

Chris Ellis: 1 nomination

2006–07, Man of La Mancha, Royal Lyceum Theatre, Nominated

 

Kai Fischer: 3 nominations

2004–05, Lost Ones, Vanishing Point, Nominated

2009–10, The Beggar's Opera, Vanishing Point, Nominated

2012–13, Entartet, Kai Fischer, Nominated

 

Craig Fleming: 1 nomination

2010–11, White, Catherine Wheels, Won

 

Soutra Gilmour: 1 nomination

2007–08, Angels in America, Citizens Theatre Company, Nominated

 

Philip Gladwell: 1 nomination

2011–12, Further than the Furthest Thing, Dundee Rep Theatre, Won

 

Gavin Glover: 1 nomination

2011–12, A Christmas Carol, National Theatre of Scotland, Nominated

 

Ti Green: 1 nomination

2012–13, Time and the Conways, Dundee Rep and Royal Lyceum Theatre, Nominated

 

Colin Grenfell: 1 nomination

2009–10, The Elephant Man, Dundee Rep Theatre, Won

 

Ken Harrison: 1 nomination

2003–04, Double Indemnity, Pitlochry Festival Theatre, Nominated

 

Jamie Harrison: 2nominations

2008–09, Slick, Vox Motus, Nominated

2010–11, The Not-So-Fatal Death of Grandpa Fredo, Vox Motus, Nominated

 

Joan Hickson: 1 nomination

2005–06, Roam, Grid Iron, Nominated

 

Susie Hunter: 1 nomination

2011–12, Pass the Spoon, Magnetic North Theatre Company, Nominated

 

Rachana Jadhav: 1 nomination

2012–13, Ménage à Trois, the National Theatre of Scotland in partnership with Claire Cunningham and Gail Sneddon, Won

 

Sergey Jakovsky: 1 nomination

2012–13, Ulysses, Tron Theatre Company, Nominated

 

Stewart Laing: 1 nomination

2008–09, Les Parents Terribles, Dundee Rep Theatre, Nominated

 

Charlotte Lane: 1 nomination

2012–13, Ulysses, Tron Theatre Company, Nominated

 

Alex Lowde: 2 nominations

2008–09, Beauty and the Beast, Dundee Rep Theatre, Nominated

2009–10, The Elephant Man, Dundee Rep Theatre, Won

 

Keith McIntyre: 1 nomination

2006–07, The Unconquered, Stellar Quines, Nominated

 

Graham McLaren: 1 nomination

2011–12, A Christmas Carol, National Theatre of Scotland, Nominated

 

Nick Millar: 1 nomination

2011–12, Pass the Spoon, Magnetic North Theatre Company, Nominated

 

Kenny Miller: 1 nomination

2003–04, Smoking with Lulu, Citizens Theatre Company, Nominated

 

Becky Minto: 2 nominations

2004–05, Lost Ones, Vanishing Point, Nominated

2007–08, The Emperor's New Kilt, Wee Stories Theatre Company, Nominated

 

Francis O'Connor: 2 nominations

2004–05, Anna Karenina, Royal Lyceum Theatre, Nominated

2006–07, Man of La Mancha, Royal Lyceum Theatre, Nominated

 

Elizabeth Ogilvie: 1 nomination

2011–12, Further than the Furthest Thing, Dundee Rep Theatre, Won

 

Tom Piper: 2 nominations

2003–04, Twelfth Night, Dundee Rep Theatre, Won

2005–06, Ubu the King, Dundee Rep Theatre, Nominated

 

Bruno Poet: 1 nomination

2006–07, A Midsummer Night's Dream, Dundee Rep Theatre, Won

 

Kevin Pollard: 1 nomination

2012–13, Ménage à Trois, the National Theatre of Scotland in partnership with Claire Cunningham and Gail Sneddon, Won

 

Lizzie Powell: 1 nomination

2009–10, The Dark Things, Traverse Theatre Company, Nominated

 

Mark Pritchard: 1 nomination

2003–04, Double Indemnity, Pitlochry Festival Theatre, Nominated

 

Shona Reppe: 1 nomination

2010–11, White, Catherine Wheels, Won

 

Colin Richmond: 1 nomination

2010–11, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Dundee Rep Theatre, Nominated

2011–12, Betrayal, Citizens Theatre Company, Nominated

 

Sans Facon: 1 nomination

2007–08, Walden, Magnetic North Theatre Company, Nominated

 

Anna Scatola: 1 nomination

2008–09, Slick, Tron Theatre Company, Nominated

 

David Shrigley: 1 nomination

2011–12, Pass the Spoon, Magnetic North Theatre Company, Nominated

 

Gail Sneddon: 1 nomination

2012–13, Ménage à Trois, the National Theatre of Scotland in partnership with Claire Cunningham and Gail Sneddon, Won

 

Paul Sorley: 1 nomination

2004–05, Knives in Hens, TAG, Nominated

 

Jason Southgate: 2 nominations

2008–09, The Sound of My Voice, Citizens Theatre Company, Nominated

2009–10, Cinderella, Citizens Theatre Company, Nominated

 

Graham Sutherland: 2 nominations

2008–09, The Sound of My Voice, Citizens Theatre Company, Nominated

2009–10, Cinderella, Citizens Theatre Company, Nominated

 

Karen Tennant: 2 nominations

2005–06, Home: East Lothian, National Theatre of Scotland, Won

2006–07, The Lion of Kabul, Catherine Wheels, Nominated

 

Karsten Tinapp: 1 nomination

2012–13, Ménage à Trois, the National Theatre of Scotland in partnership with Claire Cunningham and Gail Sneddon, Won

 

Neil Warmington: 4 nominations

2003–04, Scenes From an Execution, Dundee Rep Theatre, Nominated

2004–05, Knives in Hens, TAG, Nominated

2009–10, The Dark Things, Traverse Theatre Company, Nominated

2011–12, Further than the Furthest Thing, Dundee Rep Theatre, Won

 

Simon Wilkinson: 2 nominations

2008–09, Slick, Vox Motus, Nominated

2011–12, Pass the Spoon, Magnetic North Theatre Company, Nominated

 

Naomi Wilkinson: 2 nominations

2006–07, A Midsummer Night's Dream, Dundee Rep Theatre, Won

2007–08, Peer Gynt, Dundee Rep Theatre, Won

 

Alice Wilson: 1 nomination

2011–12, Pass the Spoon, Magnetic North Theatre Company, Nominated

 

Philip Witcomb: 1 nomination

2005–06, Cinderella, Dundee Rep Theatre, Nominated

item17
 

About

 

Awards

 

CATS on Twitter

 

Contact

 

Critics

 

History

 

Next

 

Sponsors

 

2010 party

 

2011 party

 

2012 party

 

2013 party

 

By category

 

2012–2013 shortlist

 

2011–12 shortlist

 

2010–11 shortlist

 

2009–10 shortlist

 

2008–09 shorlist

 

2007–08 shorlist

 

2006–07 shorlist

 

2005–06 shorlist

 

2004–05 shorlist

 

2003–04 shorlist

 

Company A-F

 

Company G-Q

 

Company R-Z

 

Male performance

 

Female performance

 

Designer

 

Director

 

Music and sound

 

Playwright

 

By category

 

2012–13 winners

 

2011–12 winners

 

2010–11 winners

 

2009–10 winners

 

2008–09 winners

 

2007–08 winners

 

2006–07 winners

 

2005–06 winners

 

2004–05 winners

 

2003–04 winners

 

2002–03 winners

 

Company

 

Male performance

 

Female performance

 

Designer

 

Director

 

Music and sound

 

Playwright

 

Coverage

 

Releases

 

2013 press

 

2012 press

 

2011 press

 

2010 press

 

2009 press

 

2008 press

 

9 June 2013

 

5 June 2013

 

9 May 2013

 

4 June 2012

 

23 May 2012

 

10 May 2012

 

12 June 2011

 

8 June 2011

 

12 May 2011

 

13 June 2010

 

9 June 2010

 

13 May 2010

 

31 March 2010