CRITICS' AWARDS FOR THEATRE IN SCOTLAND
Female performers in alphabetical order
Maureen Beattie: 2 nominations
2011–12 27, National Theatre of Scotland, Nominated
2012–13, The List, Stellar Quines, Nominated
Cora Bissett: 1 nomination
2008–09 Midsummer, Traverse Theatre Company, Nominated
Selina Boyack: 1 nomination
2003–04 8000 Meters, Suspect Culture, Nominated
Kirsty Bushell: 1 nomination
2007–08 Angels in America, Citizens Theatre Company, Nominated
Carol Ann Crawford: 1 nomination
2005–06 Further than the Furthest Thing, Prime Productions, Nominated
Abigail Davies: 1 nomination
2004–05 Standing Wave, Reeling and Writhing, Nominated
Cait Davis: 1 nomination
2003–04 Those Eyes That Mouth, Grid Iron, Won
Kate Dickie: 1 nomination
2010–11 Any Given Day, Traverse Theatre Company, Nominated
Suzanne Donaldson: 2 nominations
2004–05 Baby Doll, Citizens Theatre Company, Nominated
2009–10 The Dark Things, Traverse Theatre Company, Nominated
Blythe Duff: 2 nominations
2010–11 Good With People, A Play, a Pie and a Pint, Nominated
2012–13, Iron, Firebrand Theatre Company, Won
Christine Entwisle: 1 nomination
2004–05 The Wonderful World of Dissocia, Edinburgh International Festival, Won
Suzie Ferguson: 1 nomination
2009–10 Sick, Theatre Modo, Nominated
Meg Fraser: 1 nomination
2006–07 Tom Fool, Citizens Theatre Company, Won
Molly Innes: 1 nomination
2004–05 One Day All This Will Come to Nothing, Traverse Theatre Company, Nominated
Cara Kelly: 2 nominations
2005–06 Molly Sweeney, Citizens Theatre Company, Won
2009–10 The Beauty Queen of Leenane, Royal Lyceum Theatre, Nominated
Irene Macdougall: 3 nominations
2003–04 Scenes From an Execution, Dundee Rep Theatre, Nominated
2006–07 Sweet Bird of Youth, Dundee Rep Theatre, Nominated
2008–09 Who's Afraid of Virginia Woolf?, Dundee Rep Theatre, Won
Right: Irene Macdougall as Martha, opposite Alan Burgon as Nick, in Who's Afraid of Virginia Woolf? at Dundee Rep Pic: Douglas Robertson
Amy Manson: 2 nominations
2007–08 Six Characters in Search of an Author, Royal Lyceum Theatre, Won
2012–13, A Doll's House, National Theatre of Scotland and Royal Lyceum Theatre, Nominated
Alexandra Mathie: 1 nomination
2002–03 Wit, Stellar Quines, Won
Gemma McElhinney: 1 nomination
2010–11 The Monster in the Hall, TAG, Nominated
Mercy Ojelade: 1 nomination
2010–11 Roadkill, Ankur Productions, Won
Right: Mercy Ojelade in Roadkill by Ankur Productions and Pachamama Productions Pic: Tim Morozzo
Alison Peebles: 1 nomination
2007–08 Happy Days, Dundee Rep Theatre, Nominated
Gabriel Quigley: 1 nomination
2008–09 Bliss/Mud, Tron Theatre Company, Nominated
Sally Reid: 2 nominations
2007–08 The Wall, Borderline Theatre Company, Nominated
2011–12 Days of Wine and Roses, Theatre Jezabel, Nominated
Jill Riddiford: 2 nominations
2005–06 A Kind of Alaska, The Arches, Nominated
2006–07 Bed Among the Lentils, Tron Theatre Company,, Nominated
Ann Louise Ross: 1 nomination
2011–12 Further than the Furthest Thing, Dundee Rep Theatre, Won
Right: Ann Louise Ross in Dundee Rep's Further than the Furthest Thing Pic: Douglas McBride
Gerda Stevenson: 2 nominations
2006–07 Frozen, Rapture Theatre, Nominated
2008–09 The Lasses O, Rowan Tree Theatre, Nominated
Sian Thomas: 1 nomination
2009–10 The Goat, or Who Is Sylvia?, Traverse Theatre Company, Won
Susan Vidler: 1 nomination
2011–12 Knives in Hens, National Theatre of Scotland, Nominated
Eileen Walsh: 1 nomination
2012–13, Quiz Show Traverse Theatre Company Nominated
Sophie Ward: 1 nomination
2003–04 Nothing, Citizens Theatre Company, Nominated
Cath Whitefield: 1 nomination
2005–06 Home: East Lothian, National Theatre of Scotland, Nominated